Podsumowanie roku 2017 OSP WoźnikiDodano:

PODSUMOWANIE ROKU 2017 W OSP WOŹNIKI

Rok 2017 przeminął, więc przyszedł czas aby zamknąć i podsumować ten czas w naszej jednostce. Aby było można to zrobić najpierw statystyka działań jednostki : pożary-12, miejscowe zagrożenia-45, owady błonkoskrzydłe-12, usuwanie złamanych drzew-12, wyjazdy z polecenia Burmistrza Woźnik-20 oraz wyjazdy gospodarcze 4 co daje 110 podjętych interwencji. Oprócz działań ratowniczych jednostka przeprowadziła 5 ćwiczeń wyjazdowych oraz na bieżąco prowadziła szkolenia na terenie swojego obiektu prowadzone prze naczelnika oraz zastępcę naczelnika. Dodatkowo zorganizowano kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, w którym brało udział 2 ratowników naszej jednostki oraz re-certyfikacji wzięło udział 7 ratowników. Całe szkolenie odbyło się w budynku byłego Gimnazjum w Woźnikach za co serdecznie dziękujemy dyrekcji szkoły.

Jednak najważniejszym jest pozyskanie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego na podwoziu MAN TGA 18/290. Jest to samochód o pojemności 4700l wody oraz 470l piany gaśniczej. Posiada również napęd na cztery koła, kabinę 6 osobową. Całe wyposażenie pojazdu zostało przeniesione i zamontowane z naszego Stara 244, który to przechodzi na „emeryturę”. Trzeba jednak pamiętać, że służba tego pojazdu rozpoczęła się w 1991 i niektórzy strażacy mają bardzo dużo wspomnień z akcji związanych z tym samochodem. Koszt nowego pojazdu to 827 000,-.Fundusze na zakup pochodzą z: Gmina Woźniki 422 000,- Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy, 300 000,- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 100 000,- Nadleśnictwa Koszęcin, Świerklaniec, Siewierz oraz Złoty Potok łącznie 4000,- reszta to środki własne jednostki. Oprócz tego jednostka dopłaciła 6000 netto do zmiany miejsca zabudowy zbiornika paliwa, aby zyskać miejsce na sprzęt ratowniczy. Była to ciężka batalia, ale zakończona sukcesem.

Nasi strażacy współpracowali jak co rocznie z MGOK przy zabezpieczaniu imprez, a także z MLKS Woźniki przy zabezpieczaniu biegu woźnickiego. Oczywiście nie możemy zapomnieć o naszych najmłodszych mieszkańcach czyli przedszkolakach, którzy to nas odwiedzili w jednostce z czego się bardzo cieszymy. Już po raz drugi byliśmy na zabezpieczeniu pokazów pirotechnicznych w Parafii Dyrdy po zakończonym biegu Papieskim. Staramy się być zawsze tam gdzie nas potrzebują i chcą aby było bezpiecznie. Nasze działanie to nie tylko akcje i ćwiczenia lecz ogrom pracy przy utrzymaniu sprzętu, porządku w naszych garażach i wokół naszego budynku. Jak co roku poczyniliśmy zakupy umundurowania i sprzętu abyśmy mogli skutecznie prowadzić działania ratownicze. Wszystko to mogło być możliwe przy współpracy z Gminą Woźniki na czele z Panem Burmistrzem i radnymi, którzy co roku przeznaczają duże dotacje na Ochotnicze Straże Pożarne w Gminie za co DZIEKUJEMY. Jednak też WY nasi mieszkańcy Woźnik, Dyrd i Sośnicy w trakcie corocznych odwiedzin okazujecie nam duże wsparcie, darzycie dobrym słowem i zaufaniem za co wam też serdecznie DZIĘKUJEMY. Jednak cóż to wszystko sprzęt, samochody, strażnice, gdyby nie Ci którzy chcą, mogą i umieją to obsłużyć. Dlatego wam drodzy druhowie składam serdeczne podziękowania za poświęcony czas na szkolenia, ćwiczenia, prace oraz udział w akcjach i to niejednokrotnie trudnych, ciężkich a nieraz i tragicznych. Za to, że na dźwięk syreny jesteście gotowi zostawić wszystko i pobiec, dojechać do jednostki i ruszyć na pomoc potrzebującym. Waszym bliskim dziękuję za wyrozumiałość, że nie jednokrotnie was nie ma w domu z nimi. Wszystkim życzę zdrowia, sukcesów i pomyślności w nowym 2018r.

Ze strażackim pozdrowieniem

dh Krzysztof Nowacki