Podsumowanie roku 2011.Dodano:

Ochotnicza Straż Pożarna w Woźnikach rok 2011.

Minął rok 2011, w każdym zakładzie, urzędzie, banku itd. pracownicy przystępują do sporządzania raportów, statystyk rocznych więc i my strażacy OSP w Woźnikach chcemy podsumować rok naszej działalności. Był to rok w którym nie wystąpiła duża ilość podtopień gospodarstw, wylewania naszej rzeczki, dużej ilości wyłamanych drzew jak w roku poprzednim, ale nie był to też rok spokojny. Z początkiem roku braliśmy udział w kilku akcjach na naszych drogach, były to i niewielki kolizje i niestety cięższe wypadki z użyciem narzędzi hydraulicznych niezbędnych do wykonania dostępu do osób poszkodowanych. Następnie jak na wiosnę przystało, zaczęły się nie groźne w skutkach pożary traw i nieużytków. Jednak już w miesiącu maju strażacy z naszej jednostki brali udział w bardzo dużym pożarze w miejscowości Toszek. Jak większość osób pamięta paliło się składowisko materiałów gumowych, gdzie akcja trwała ponad tydzień. Dlaczego my ? Jednostka OSP Woźniki jest wcielona do siódmej kompanii gaśniczej „Lubliniec’’ wojewódzkiego odwodu operacyjnego i w każdej chwili możemy zostać zadysponowani wraz z kompanią w dowolny zakątek Polski. Było to dla nas nowe doświadczenie, gdyż w ostatnim dziesięcioleciu nie braliśmy udziału w takiej akcji. Zabezpieczaliśmy również lądowisko dla pogotowia lotniczego, które przyleciało po poparzone dziecko. Jednak najgorsze dopiero było przed nami. Do tragicznego wypadku w którym zginęło pięć osób doszło w ostatnich dniach sierpnia na drodze DW-906 w miejscowości Bukowiec. Był to najtragiczniejszy wypadek w naszym rejonie od kilku lat. Jednak to nie koniec tragedii na naszych drogach. Niestety w grudniu ginie młody kierowca na terenie Woźniki. W końcówce roku podjęliśmy również akcję gaszenia piwnic w budynkach jednorodzinnych przy bardzo dużym zadymieniu. Jednak jesteśmy do tego również przygotowani bo posiadamy aparaty ochrony dróg oddechowych zakupione w ubiegłym roku miedzy innymi dzięki mieszkańcom Woźnik.

 

Działania naszej jednostki w 2011 roku to nie tylko akcje ratownicze czy gaszenie pożarów, to również ćwiczenia jednostki . Odbyliśmy ćwiczenia gminne na obiekcie hotelu Pałac Czarny las, ćwiczenia powiatowe na obiekcie w Lublińcu. Również ćwiczenia własne takie jak obsługa sprzętu ratowniczo-gaśniczego oraz typowo ratowniczo-techniczne na złomowisku samochodów ćwicząc tam posługiwanie się narzędziami hydraulicznymi które są na naszym wyposażeniu. Do sukcesu możemy zaliczyć odnowienie kapliczki św.Floriana, która odzyskał swój wygląd dzięki pracy strażaków oraz wsparciu Gminy Woźniki. Jak co roku dokonaliśmy również zakupu nowego sprzętu bojowego jak i szkoleniowego dla naszej jednostki. Lecz sam sprzęt to nie wszystko. Czwórka naszych strażaków odbyła w Zakopanym kurs KPP (kwalifikowanej pierwszej pomocy)dla strażaków- ratowników, a to jest niezbędne aby udzielić fachowej pomocy do czasu przyjazdu zespołu pogotowia ratunkowego. Już drugi rok z rzędu zostały zorganizowane pokazy medyczne wraz z szkoleniem dla młodzieży szkolnej i jest planowane kontynuowanie tych zajęć w następnych latach, gdyż może to zachęci młodych ludzi do wstępowania w szeregi strażaków ochotników. Na sam koniec trochę statystyki z 2011roku: łączna ilość podjętych działań 68, pożary 26, miejscowe zagrożenia(wypadki, kolizje, podtopienia itp.) 40, fałszywe alarmy 2 .

 

Kończąc to podsumowanie dziękuję wszystkim strażakom jednostki OSP Woźniki za trud i wysiłek włożony w trakcie działań ratowniczych i szkoleń ,rodziną za wyrozumiałość że niejednokrotnie znikamy i niewiadomo kiedy wrócimy ,strażakom PSP z Lublińca i zespołom pogotowia ratunkowego z którymi przychodzi nam współpracować , strażakom z jednostek Gminy Woźniki , władzą Gminy oraz wszystkim mieszkańcom wspierającym nas i naszą jednostkę.

 

Prezes OSP Woźniki

< Wstecz