Ćwiczenia na obiekcie kościoła św.Walentego w WoźnikachDodano:

Ćwiczenia  zastępów OSP Woźniki, OSP Ligota Woźnicka oraz OSP Lubsza na obiekcie Kościoła

św. Walentego w Woźnikach

 

Dnia 19.09.14r. na obiekcie Kościoła św. Walentego w  Woźnikach odbyły się ćwiczenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Woźnik, Ligoty Woźnickiej oraz Lubszy. Jednostki te z racji swojego położenia mogą najszybciej podjąć działania w razie ewentualnego zagrożenia pożarem. Kościół św. Walentego jest położony na cmentarzu przy ulicy Tarnogórskiej w Woźnikach, jest obiektem zabytkowym powstałym około 1696r. (zgodnie z katalogiem zabytków). Od kilku lat jest sukcesywnie remontowany, konserwowany na zewnątrz, a także odnawiany w środku co pozwala na odrestaurowanie zabytkowych obrazów oraz malowideł znajdujących sie na ścianach Kościółka. W ostatnich latach nie były prowadzone żadne ćwiczenia  na tym obiekcie, dlatego zdecydowano o przeprowadzeniu ich w tym roku.

 

 

Cel ćwiczeń był następujący:

-sprawdzenie możliwości  i zasad współdziałania wyznaczonych zastępów OSP,

-sprawdzenie umiejętności ratowników w zakresie wykorzystania  sprzętu będącego na wyposażeniu

zastępów, jego doboru oraz metod postępowania przy organizowaniu tego typu akcji ratowniczych,

-sprawdzenie możliwości zaopatrzenia wodnego z racji odległości do hydrantu oraz rzeki

-wypracowanie skutecznych metod obrony w/w obiektu,

-sprawdzenie umiejętności  dowódców z jednostek ochotniczych do momentu przyjazdu ratowników z jednostki Państwowej Straży Pożarnej, a także osób odpowiedzialnych z ramienia Urzędu oraz Parafii,

-sprawdzenie gotowości bojowej sił i środków ochotniczych straży pożarnych przewidzianych  do udziału w ewentualnych akcjach na terenie cmentarza.

 

 

Skutecznie przeprowadzono ćwiczenia zakresu czerpania wody z rzeki wraz z przepompowaniem jej na odległość ponad 300m w rejon samego kościółka, a tam można było rozwinąć cztery prądy gaśnicze. Następnie w naszym najnowszym nabytku czyli w namiocie dowódczo-sztabowym, w którym utworzono punkt medyczny zostało przeprowadzone szkolenie z ratownictwa medycznego.   Druh Tomasz Mazur –ratownik medyczny przedstawił zasady postępowania z osobami poszkodowanymi w pożarach, niejednokrotnie zatrutymi różnymi gazami, a także poparzonymi do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Zademonstrowano i przeprowadzano  szkolenie  z zasad użycia defibrylatora, który znajduje się na  wyposażeniu OSP Woźniki.

 

 

W ćwiczeniach oprócz strażaków z w/w jednostek wzięli również udział zaproszeni goście :

Burmistrz Woźnik Alojzy Cichowski oraz Inspektor Piotr Kalinowski

Z-ca Komendanta PSP w Lublińcu mł.bryg. Janusz Bula

Dowódca JRG w Lublińcu mł.bryg. Jerzy Mrugała

Komendant Gminny dh Franciszek Kowalski

 

 

Ćwiczenia zostały dofinansowane z dotacji Gminy Woźniki.

Ochrona  Kościołka św. Walentego  to wspólna sprawa wszystkich mieszkańców Woźnik.

 

 

Zdjęcia w dziale GALERIA!!!

< Wstecz