Wielki sukces druhów OSP WoźnikiDodano:

WIELKI SUKCES DRUHÓW OSP WOŹNIKI

 

Drużyna Ochotniczej Straży Pożarnej w Woźnikach zwyciężyła po raz trzeci w gminnych i powiatowych zawodach pożarniczych jednocześnie zdobywając puchar przechodni Komendanta Powiatowego PSP w Lublińcu na własność. Jednak zanim doszło do tak dużego osiągnięcia musieliśmy zacząć od podstaw. W roku 2013 podjęliśmy wspólnie z druhami decyzje o powołaniu drużyny na gminne zawody pożarnicze, które miały się odbyć we wrześniu w naszej gminie. Odtąd zaczęliśmy ćwiczenia, zbiórki przygotowawcze oraz treningi, aby wyłonić skład naszej drużyny. Jednak niezbędnym elementem pozwalającym startować w zawodach jest sprzęt, dlatego to została wyremontowana pompa PO-5, co więcej równocześnie staraliśmy się o tor przeszkód, bez którego nie było szans na treningi. Z pomocą przyszedł nam miejscowy stolarz Pan Roman Szewczyk, który to w krótkim czasie wykonał wszystkie elementy toru zgodnie z regulaminem. Wsparcia oraz dobrej rady udzielili nam wielokrotni zwycięzcy zawodów gminnych i powiatowych druhowie z OSP Winowno, za co im ogromnie dziękujemy. Tak oto pełni zapału, po ciężkich treningach pojechaliśmy na gminne zawody pożarnicze do kolegów druhów w Psarach. Po sztafecie byliśmy na pierwszym miejscu, ale niestety w bojówce nasza pompa „wywinęła” psikusa i zakończyliśmy rywalizacje na 4 miejscu.

Dwa lata szybko upłynęły minimalnie zmieniła się drużyna i nadeszły oczekiwane zawody w Kamieńskich Młynach. Tutaj po wyrównanej walce i ciężkich bojach zdobyliśmy pierwszy tytuł mistrza gminy w historii OSP Woźniki. Jednocześnie uzyskaliśmy bilet do udziału w zawodach powiatowych, które zostały zorganizowane w miejscowości Herby. Stało się to co do tej pory było poza naszym zasięgiem. W dniu 15.09.2015r. zostaliśmy mistrzami powiatu w zawodach sporotow-pożarniczych. Warto tutaj podkreślić, że nasze dokonania zostały zauważone przez ówczesnego Burmistrza Pana Alojzego Cichowskiego, który to nagrodził jednostkę dodatkowymi środkami finansowymi na zakup sprzętu. Co więcej dzięki zwycięstwu otrzymaliśmy radiostacje przenośną w zawodach gminnych. W zawodach powiatowych wygraliśmy hełm, pilarkę oraz otrzymaliśmy puchar przechodni Komendanta PSP. Niesieni wiatrem zwycięstwa postanowiliśmy zainwestować w sprzęt sportowy w postaci smoka ssawnego, rozdzielacza ,węży oraz prądownic przeznaczonych wyłącznie do zawodów.

Czas mijał, a my zbliżaliśmy się sukcesywnie do następnych zawodów gminnych, organizowanych w Lubszy. Dokonaliśmy małych zmian w drużynie, gdyż nie wszyscy druhowie mogli brać udział w treningach, jednak trzon drużyny pozostawał bez zmian. Nadszedł czas obrony tytułu mistrza w 2017 roku na szczeblu gminnym jak i powiatowym. Po wyrównanej walce w Lubszy udało się zwyciężyć po raz drugi. Następnie pojechaliśmy na zawody powiatowe do Kochanowic. Mimo deszczu, zimna (warunki równe dla wszystkich) obroniliśmy tytuł na szczeblu powiatowym po raz drugi. Dzięki zwycięstwu w zawodach gminnych wzbogaciliśmy się o nagrody w postaci węża, noża taktycznego oraz środków finansowych na zakup sprzętu. Również zawody powiatowe przyniosły nie tylko tytuł i puchar ale otrzymaliśmy zbiornik brezentowy. Warto tutaj wspomnieć o dodatkowej nagrodzie za kolejny sukces w zawodach powiatowych ufundowanej przez wówczas urzędującego Burmistrza A.Cichowskiego, będącego naszym wiernym kibicem. Za przekazane pokaźne środki finansowe na doposażenie naszej jednostki serdecznie dziękujemy. Sukces sportowy gonił sukces sportowy, jednak mierzyliśmy się ciągle z nowymi wyzwaniami w różnorakich akcjach ratowniczych. Nieubłaganie nadszedł czas udziału w zawodach wojewódzkich. Jadąc do Konopisk na zawody wojewódzkie nikt z nas nie wiedział jak będzie, gdyż byliśmy tam pierwszy raz. Jednak wola walki okazała się silniejsza i gdyby nie otrzymane 10 pkt karnych bylibyśmy w czołówce. Jednak przy takich konkurentach i takich niewielkich różnicach czasowych zajęliśmy 13 miejsce na 25 drużyn województwa śląskiego. Nikt z nas się tego nie spodziewał, ale zdobyte doświadczenie pozostało.

Rok po roku mija, zawodnicy dojrzalsi, a zawody coraz bliżej. Każdy się zastanawia jak to będzie w tym 2019 roku, kto zwycięży, kto się „spali”. Wszyscy mówią to tylko zabawa, ale wychodząc na tor, na miejsce startu widać że to już rywalizacja o prestiż. Przychodzi niedziela 15.09.2019 jedziemy do Kamienicy Śląskiej, żarty i śmiechy jednak w głowach tor, przeszkoda, nasada, pompa. Wiemy, że było mało treningów, przez brak czasu ale walczymy. Stało się, mamy to, mamy pierwsze miejsce po raz trzeci w gminie. Są gratulacje, puchar, dyplomy indywidualne. Radość po powrocie do jednostki, wspólne spotkanie jednak myśli wybiegają dalej, że za tydzień jedziemy na powiatowe zawody do Koszęcina. Jak będzie? W głowach marzenie zwycięstwa trzeci raz z rzędu, ale czy damy radę. Tak też się stało, zwyciężyliśmy. Mamy puchar przechodni Komendanta PSP w Lublińcu na własność. W nagrodę otrzymujemy pilarkę oraz indywidualne upominki dla druhów, za co dziękujemy. Takiego sukcesu nikt się nie spodziewał, gdyż wszyscy walczyli do ostatniej sekundy. Osiągnięcia naszych druhów z ostatnich sześciu lat zostaną zapisane na kartach historii, takiego sukcesu jeszcze nie było. Zdjęcia wszystkich członków drużyn w latach 2013-2019 w galerii na naszej stronie. Dziękujemy!

 

dh Krzysztof Nowacki

Prezes OSP Woźniki


Zdjęcia w dziale GALERIA!!!

< Wstecz